top of page

RADIONICA 5

Razmena iskustava kroz inovativne pristupe učenju i podučavanju

drugo polugodište školske 2017/2018.

Naša  škola je u okviru stručnog usavršavanja planirala i organizovala studijsko putovanje Zlatibor - Višegrad.

Cilj putovanja bio je razmena iskustava nastavnika o inovativnim pristupima učenja i podučavanja, ali i razmena iskustava sa primera dobre prakse. Razmena iskustava sa kolegama od velikog je značaja jer nam pomaže u našem  profesionalnom razvoju. Nije nam cilj samo da čujemo ideje koje se izlažu i da ih potom samo reprodukujemo u našoj učionici, već da nas razmena mišljenja podstakne da sami osmislimo nove načine rada sa učenicima, ili da uvidimo zbog čega je nešto iz prakse nedovoljno delotvorno.

Motivacija za organizovanje ovakvog oblika aktivnosti, bila je i činjenica da nastavnici naše škole unapređuju nastavu i pružaju podršku razvoju ličnosti učenika, kroz ugledne časove.

Polazeći od toga da je neposredni rad u praksi najbolji izvor znanja i veština i najefikasniji oblik usavršavanja koji nastavnici jedni drugima mogu dati, odlučio sam da na ovoj aktivnosti iznesem iskustva sa Erazmus+ KA 1 projekta, koja sam primenjivao u toku ove školske godine, ali i razmenjivao sa kolegama.

Kroz moje izlaganje, osvrnuo sam se na neke ogledne časove koje sam radio sa kolegama iz Stručnog veća učitelja, ali i sa kolegama iz drugih stručnih veća ( čas iz prirode i društva – Naučili smo o našoj domovini, kojim je prikazana diferencirana nastava; zatim četiri časa, u četiri odeljenja četvrtog razreda, u kojima je kroz korelaciju matematike i likovne kulture prikazan inovativni način učenja i podučavanja koristeći istraživačko učenje, učenje zasnovano na rešavanju zadataka, ali i IKT u nastavi – Mozaik tehnika i matematika; potom  Slaganje i razlaganje i Magija crteža – radionica sa decom predškolskog uzrasta, kroz koju sam učenicima prikazao kako kroz igru mogu da se reše konkretni zadaci, a potom sam uveo IKT kroz aplikaciju Quiver kojom sam želeo da pokažem još jedan stil učenja primeren uzrastu učenika; Novogodišnja priča – radionica sa učenicima četvrtog razreda gde sam koristio IKT kroz Plickers, a kojom je predstavljena diferencirana nastava), a potom sam prisutnim kolegama Stručnog veća učitelja, Stručnog veća za umetnost i kulturu, ali i nastavnicima drugih veća , predstavio Storyjumper – veb alat na kom se mogu napraviti kratke knjižice, slikovnice, brošure...Sve što je potrebno jeste email adresa i lozinka. Svakodnevno smo okruženi dečjim pričama. Slušamo ih  i doživljavamo na kreativan način, onako kako to samo deca mogu. Stvoriti dobru priču nije lako i svaka pomoć je dobrodošla. Uvesti učenike u svet pripovedanja i stvaranja dobrih priča, težak je zadatak svakog nastavnika.  Zato sam želeo da kolege upoznam sa alatom koji će podstaknuti dečju maštu, obogatiti rečnik i pokazati im kako je za dobru priču potreban podsticaj, znanje i vreme čime će se razvijati individualne veštine, ali i timski rad kod učenika. Učenici će se sami uveriti zašto je važno znati značenje reči, pravopisnih pravila i gramatike, ali i kreativnost kroz dizajniranje. Učenje na drugačiji način, za učenike će biti jednostavije i zanimljivije. Obogatiti njihov sviet stvaranja novim izazovima jedan je od naših zadataka. U Storyjumper – u sam napravio i kratku brošuru o korišćenju aplikacije ClassDojo i pojasnio svim članovima veća kako funkcioniše.

                                                                                                              Učitelj Milan

bottom of page