top of page

Marija Davidović

eTwinning projekat „Gaudi“

februar – jul 2018.

Ideja za eTwinning projekat „Gaudi“, prvi projekat na ovoj platformi u kojem sam radeći sa svojim učenicima učestvovala od začetka te ideje do finalizacije projekta, nastala je dok su učesnici odobrenih Erasmus+ KA1 projekata iz Grčke i Srbije pohađali kurs Inovativni pristupi podučavanju u Barseloni, u novembru 2017. Osnovna zamisao bila je da se ovaj projekat integriše u Erasmus+ projekte grčke i srpske škole kako bi saznanja iz Barselone dobila svoju realizaciju u edukativnoj praksi kroz rad sa učenicima, saradnju sa kolegama lokalno i internacionalno i primenu kako inovacija, tako i jednog , u pozitivnom smislu, netradicionalnog pristupa podučavanju i učenju. Antoni Gaudi i njegov rad su sinonim za Barselonu, tako da se ovaj genijalni arhitekta jednostavno nametnuo kao najprirodniji izbor za temu našeg zajedničkog projekta čiji je cilj bio da, kako je to i veliki Gaudi činio, pronađe veze između istorije, matematike, umetnosti, prirode...svega što čini naš svet, i sve to integriše u kreativne i edukativno opipljive produkte.

Na časovima engleskog jezika učenici odeljenja 4/2, 6/2 i 7/2 učili su kroz rad i učestvovanje u eTwinning projektu „Gaudi“. Radili su na temama Antoni Gaudi, Značajna ličnost – Mihajlo Pupin, (6/2) Isnpirisana hrana – asocijacije na veze između hrane, umetnosti i života, (7/2) i Mozaik – mozaik osećanja (4/2). Projekat je imao višestruko pozitivan efekat na učenike - učenici su unapredili svoje znanje engleskog jezika, naučili su da primenjuju različite metode učenja (istraživačko, integrisano i učenje zasnovano na rešavanju zadataka), postali produktivniji u saradnji u paru ili grupi, na novi način su koristili poznate i upoznavali nove IKT elemenate, internacionalizovali su svoje obrazovno iskustvo, imali su mogućnost da vide, komentarišu i uče iz produkta ostalih učesnika, i postali su motivisaniji i voljniji da proces učenja „uzmu u sopstvene ruke“ jer su se osnažili kao istraživači, povećali kapacitet za rešavanje konkretnih zadataka, učili su da uče, postali su bolji sagovornici i saradnici zbog čega su se svi učenici u zadacima osećali ravnopravno na putu ka rezultatu bez obzira na prethodni stepen postignuća. Efekat njihovog učešća video se u želji da o svojim iskustvima u radu pričaju sa drugarima iz drugih odeljenja, sa roditeljima, bili su inicijatori ideje da se njihovi produkti izlože na vidnim mestima u školi i tako demonstrirali koliko im je podsticajan i važan bio rad na ovom projektu.

Katarina Ivanović

eTwinning projekat „Gaudi“

februar – jul 2018.

Kroz projekat Gaudi (koji je predviđen odobrenim Erasmus+KA1 projektima mobilnosti aktivnih projektnih partnera) želeli smo da implementiramo inovativne nastavne metode i web alate, pre svega da primenimo naučeno tokom mobilnosi. Naš cilje je bio da učenicima omogućimo da unaprede svoje kompetencije, najpre vezano za sadržaj predmeta koji izučavaju, ali i šire – na polju komunikacije, upotrebe IKT-a, sigurnosti u sopstvena postignuća i samostalnosti u radu.
Pri tom je rad učenika u različitim fazama projekta, ali i u različitim nastavnim predmetima, bio organizovan od individualnog, preko rada u paru ili grupnog, do frontalnog, ali svakako drugačije od tradicionalnog i u našim školama uobičajenog rada.
Naša ideja je da se, inspirisani načinom rada i delom Antoni Gaudija, oni osposobe da uočavaju i istražuju veze između onoga što uče i sveta u kome žive. Time je kreitan niz kreativnih radova učenika i primera dobre prakse nastavnika.

Rezultati učeničkih radova imali su pre svega akademski uticaj na porast postignuća, dakle znanja učenika. Jednako važan uticaj različitih načina rada i primene inovativnih tehnika bilo je na osnaživanje njihove ljubavi za bavljenje matematikom, jačanje njihovih komunikacionih veština, jezičkih veština jer su (zavisno od uzrasta i teme) materijale morali da izrađuju i na engleskom jeziku, zatim osnaživanje za rad u timu, što predstavlja veliki problem kada je u pitanju standardan rad učenika u našim školama.


Najznačajniji rezultati za učenike su: praktična primena znanja vezano za geomertiju, stereomertiju, vezu algebre i geometrije, primenu znanja o učenju i različitim strategijama za rešavanje problema, razvoj veština za timski rad i upotrebu IKT-a,  raznovrsnost tema i produkata rada koji su prikazani u projektu čime su učenici gradili svoje međunastavne i evropske kompetencije, produkti rada kojima je iskazana kretivnost i izgrađivanje drugih pozitivnih osobina učeničke ličnosti.

Kao nastavnik, imala sam prilike da, prateći rad i postignuća svojih kolega, aktivno primenim inovativne nastavne metode, integrišem ih u različite nastavne teme i uočim prednosti i mane pojedinih vidova rada.
Svi delovi projekta, organizovani kao tematski srodne strane u samom projektu, mogu se uspešno primeniti u nastavi svake škole, bilo da se radi o materijalu koji zahteva pristup internetu ili kao primer inovativnih načina rada koji nisu isključivo vezanin za IKT. Svi primeri će do kraja jula, i završetka projekta, biti objedinjeni u elektornsku knjigu primera dobre prakse, što je predviđeno i Erazmus+ projektom za koji je vezan, čime će uticaj biti proširen na širu zajednicu.

Milan Filipovac

eTwinning projekat „Gaudi“

februar – jul 2018.

Projekat “Gaudi” nastao je u novembru mesecu 2017. godine, kada su nastavnici naše škole bili na programu mobilnosti, Erazmus + KA1 u Barseloni. Ideja za eTwining projekat, proistekla je dok smo mi, kao učesnici obilazili prelepe građevine poznatog arhitekte Gaudia.

Dve zemlje, Srbija i Grčka dogovorile su se da pokrenu zajedno projekat i integrišu ga u planove svojih škola.

Projekat je za cilj imao prikazivanje inovativnog načina učenja, kao i prikazivanja kreativnih rešenja.

Cilj pokretanja projekta bio je da prikažemo primere dobre prakse kroz inovativne pristupe učenja, što smo i dobili. Takođe smo želeli da poboljšamo i podstaknemo učenike da ovim projektom razvijamo grupnu saradnju (kooperativnost), kritičko I kreativno razmišljanje, da im pokažemo nove metode učenja, razvijanje sposobnosti razumevanja i upotrebe inovativnih pristupa učenju. I naravno, korišćenje IT alata u radu. Na ovaj način, smo uspeli da motivišemo učenike da se uključe u rad na zadacima koji nisu samo vezani za učionicu, već ivan nje.

Sve osmišljene aktivnosti koje smo predvideli projektom, za cilj su imale da predstave Gaudia. Partnerske škole su delile podjednake odgovornosti za planiranje I implementaciju sadržaja projekta. Tema projekta bila je prilagođena kurikulumu škole. Učenici su radili zadatke u parovima, grupi ili pojedinačno, zavisno od konkretnih zahteva.

Dobili smo primere dobre prakse koje mogu korisiti i druge škole, efikasniji razvoj individualnih veština učenika, poboljšanje rezultata korišćenjem različitih metoda i stilova učenja, unapređenje IKT-a i komunikacijskih veština, razvijanje interesovanja za različite predmete u školi, kao i različite pristupe učenju i načine da nauče kako da znanja budu funkcionalna.

Rad na ovom projektu imao je pozitivan uticaj na mene, u smislu razvijanja novih iskustava, razmeni iskustava sa drugim kolegama, kao i pomoć kolegama koji su želeli da unesu inovativne pristupe u svoj rad. Kroz ovakav rad, moji učenici su pokazali da rad na projektu za njih predstavlja oblik rada koji im pruža drugačije načine  učenja i šansu da takve načine učenja primenjiji i na druge predmete.

Ovaj projekat je realizovan u odličnoj saradnji kako sa učenicima, tako i sa kolegama.

bottom of page