U odeljenju VI/1 održan je čas matematike u korelaciji sa časom Tehničkog i informatičkog obrazovanja.
Cilj časa je bio da se učenici, kroz diferenciranu nastavu, bave računanjem površine ravanskih figura koje uočavaju na modelu koji izrađuju na času "tehničkog" ili pak na slikovnom prikazu ovog modela.
U prvom delu časa formiraju se homogene grupe učenika, tako da im odgovaraju tri nivoa matematičkog predznanja i različiti dostignuti nivoi tehničkih sposobnosti. Iako na prvi pogled ove dve odlike nemaju mnogo zajedničkog, pokazalo se da svođenjem razlike u pogledu matematičkih kompetencija učenika na najmanju moguću meru unutar grupe, njihova sigurnosti i zainteresovanost da dovrše započeti posao na izradi mosta, takođe vidno raste.
U nastavku časa, učenici su imali zadatak da, koristeći izrađeni model mosta, kao i uputstvo za izradu modela - tehnički prikaz mosta u ravni, najpre uoče različite figure a zatim i izračunaju njihove površine.
Prema nivoima znanja i postignuća, učenici su dobili i različite zadatke (po dve grupe):
Osnovni nivo - uočavanje svih kvadrata i pravougaonika na modelu, računanje njihovih pojedinačnih površina, kao i ukupne površine koju zauzimaju;
Srednji novo - uočavanje i izdvajanje (bojenjem) što većeg broja različitih figura (jedna ili više od svake vrste) i izračunavanje njihovih površina;
Napredni nivo - aproksimacija kruga različitim figurama i uočavanje razlika dobijenih površina, kao i izvođenje zaključaka.
Na ovaj način, učenici su se bavili problemima koji su prilagođeni njihovom prethodnom znanju, sa ciljem da dalje probude njihova interesovanja. Oni su bili saradnici, cilj im je bio da zajedno isplaniraju kako da dođu do rešenja, birajući odgovarajuće matematičke postupake, reše zadatak i interpretiraju i vrednuju rešenje i postupak upoređujući ga sa drugom grupom. Nakon toga mogli su da pređu na sledeći nivo zadataka.
Comentários