Pritisak čvrstih tela vidimo na osnovu postojanja njihovih tragova, a vrednost pritiska ocenjujemo na osnovu dubine tih tragova. Čas realizovan u odeljenju VI/2 bio je posvećen istraživanju činjenice da dejstvo sile ne zavisi samo od jačine te sile, nego i od površine na koju se to delovanje raspoređuje. I tu se umešala matematika. Ove nastavne teme predviđene su za realizaciju na kraju školeske godine.
Delovanje sile na telo ne zavisi samo od jačine te sile, nego i od površine na koju se to delovanje raspoređuje. Zbog toga smo koristili različite podloge (pšenično brašno, kukuruzno brašno, palentu) i različite površi istog tela, kao i različitih tela (pravougaonici i kvadrati različitih dimenzija) da ispitamo tragove i pritisak.
Inovacije
Učenici su istraživali i otkrivali:
radeći u heterogenim grupama uz razmenu i kritičko analiziranje svih ideja, mišljenja i stavova;
prikupljali, analizirali i interpretirali matematičke informacije, kako bi došli do novih podataka koje su dalje povezivali i primenili u nastavi fizike;
primeniti formule za izračunavanje odgovarajućih površina i traženog pritiska;
uporediti dobijene rezultate i utvrditi njihovu smislenost, stekli širu sliku o odnosu površine i pritiska.
Zaključci učenika
Ako je veća površina na koju se sila kojoj delujemo raspoređuje, ona onda manje pritiska podlogu.
Da bi došli do ovakvih zaključaka učenici su morali da svoje istraživanje organizuju tako da formulišu ciljeve, uoče koje informacije su im potrebne i kako da do njih dođu (matematika), isplaniraju kako da iskoriste podatke i zatim ih primene kako bi dobili tražna rešenja (fizika). Na kraju, da svoje rezultate istraživanja objedine u zaključak, koji zatim na nivou čitavog odeljenja kritički analiziraju i otkrivaju im praktične primene.
Predlog uvodne aktivnosti:
Comments